piątek, 25 maja 2018

PREMIERA / PREMIERE : Jan LF Strach - "Wygaszacz Ekranów"

 

Jak to nie wiesz gdzie jestem? Jestem pod telefonem! Spójrzcie tylko w tę stronę! Jestem pod telefonem! Przygniótł mnie jak obelisk, z Odysei Kosmicznej. Jestem pod telefonem! Niechże ktoś go podźwignie!

Jak to nie wiesz gdzie jestem? W internecie na stronie! Wszystko wiecie już o mnie - napisałem na stronie! Patrzę w białe okienko, aż mi oczy wypłyną; ale jestem na stronie - a te słowa nie miną.

Jak to nie wiesz gdzie jestem? Jestem w kolejce w sklepie. Znowu kurna nie wiecie? Stoję w sklepie, w kolejce! Stoję w Dildlu do kasy, z prawie pustym koszykiem, jestem muzykiem indje - jestem indje muzykiem.

post-wszystkowe impresjo-ekspresje w rockowym duchu na głos, klawisze casio, gitarę elektronową, masę efektów, chóry, sample.

--------

What do you mean you can't get to me? You can get to me by phone! Just look over here, here I am in your phone! It has trapped me underneath, like the Space Odyssey monolith. I am here, in your phone! Someboedy get me out!

What do you mean you can't get to me? You can get to me online, on my website. You know everything about me - I wrote it down on the website. I stare into the white window until my eyes start oozing out - but here I am on the website, and these words are forever.

What do you mean you can't get to me? I am in a line, at the store! Again, you fucking don't know, I am at the store, in a line! Standing in Dildl at the register, with my basket nearly empty - I am an indie musician, I am a musician of indie.

A set of post-everything impressive expressions in rock and roll vein for voice, casio keyboards, electron guitar, fuckton of pedals, choirs, samples.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz